Fartuchy za przednimi kołami

W czasie jazdy po mokrej, a zwłaszcza błotnistej nawierzchni zanieczyszczenia wyrzucane do tyłu przez koła przednie pokrywają boczne części nadwozia, sięgając do przetłoczenia drzwi. W celu znacznego zmniejszenia brudzenia boków nadwozia – za kołami przednimi zamontować można fartuchy przeciwbłotne. Fartuchy takie wykonane z gumy ze wzmocnionymi obrzeżami mocuje się wkrętami do ścianki wewnętrznej nakola błotnika przedniego. Fartuchy można również wykonać we własnym zakresie, zwracając uwagę aby przy zewnętrznej części błotnika sięgały dość wysoko – co zwiększa ich skuteczność. [więcej w: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, wypożyczalnia samochodów gdańsk lotnisko, wypożyczalnia samochodów gdynia ]

Zastosowanie ogrzewanej szyby tylnej zmniejsza zaparowanie szyby, przyśpiesza jej oczyszczanie, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Poprawa widoczności do tyłu jest w różnych warunkach drogowych istotnym elementem poprawy bezpieczeństwa jazdy.

W kraju produkowane są do 126P szyby tylne z układem cienkiego drutu i z wyprowadzonymi dwoma końcami przewodów elektrycznych. W celu zamontowania szyby tylnej i połączenia jej z instalacją samochodu niezbędne będą również następujące części:

– przekaźnik do szyby ogrzewanej -T5170-12V,

– wyłącznik szyby, dwu położę ni owy (jak wyłącznik główny świateł), – przewody elektryczne o przekrojach: 2,5 m m 2 , 0,8 m m 2 z odpowiednimi końcówkami.

Szybę ogrzewaną zamontować należy na miejsce szyby dotychczasowej, a jeden z wyprowadzonych złączy szyby połączyć przewodem elektrycznym 2,5 m m 2 z zaciskiem 31 regulatora napięcia prądnicy. Czytaj dalej Fartuchy za przednimi kołami

Schowek pod tablicą rozdzielczą

Schowek pod tablicą rozdzielczą jest praktycznym i prostym sposobem przewożenia niektórych, niezbędnych w czasie wyjazdu przedmiotów.

W samochodzie 126P schowek najlepiej umieścić pod tablicą rozdzielczą pomiędzy komorą zmieszania układu ogrzewania a prawym nakolem błotnika. W to miejsce może być wmontowany oryginalny plastykowy schowek drzwi 126P.

Schowek ten mocuje się do blachy pod tablicą rozdzielczą, dwoma wkrętami. Skośne pochylenie blachy nadwozia pod tablicą rozdzielczą eliminuje możliwość wypadania przedmiotów przy przyśpieszaniu lub w czasie jazdy po nierównościach. [przypisy: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, wypożyczalnia samochodów gdańsk lotnisko, wypożyczalnia samochodów gdynia ]

Pod tablicą rozdzielczą mogą być również mocowane inne, bardziej pojemne schowki lub półki na całą szerokość wnętrza nadwozia. Istotnym elementem tych półek (o ile są poziome) powinna być kilkucentymetrowa krawędź z tyłu, uniemożliwiająca wypadanie przedmiotów na podłogę.

Korek wlewu oleju jest istotnym elementem zamykającym od góry cały układ smarowania silnika. Za lekkie jego dokręcenie lub uszkodzenie zaczepów mocujących może spowodować luzowanie się korka od drgań silnika, a nawet zgubienie w czasie jazdy.

W celu wyeliminowania takiej możliwości – można wykonać połączenie korka miękkim drutem lub stalową cienką linką ze stałym elementem silnika – np. Czytaj dalej Schowek pod tablicą rozdzielczą

Łańcuch przeciwśniegowy

Łańcuch przeciwśniegowy założony na koła napędowe samochodu umożliwia pokonanie trudnych odcinków drogi pokrytych śniegiem lub lodem. Do samochodu 126Pmogą być stosowane różne typy łańcuchów przeznaczonych dla opon 135-12.

W łańcuchu tym dwa kręgi stalowe osłonięte tworzywem sztucznym, połączone są 8 krótkimi odcinkami łańcucha z drutu stalowego o średnicy 4 mm. Krąg zewnętrzny zapinany jest klamrą zabezpieczoną przed otwarciem się w czasie jazdy. Masa kompletnego łańcucha przeznaczonego do założenia na koło wynosi ok. 1,3 kg. Czytaj dalej Łańcuch przeciwśniegowy

Zaczep do holowania przyczepy

Samochodem Polski FIAT 126P (pomimo silnika o niedużej mocy i małej pojemności skokowej) można holować przyczepki towarowe lub przyczepy kempingowe o masie nie przekraczającej 400 kg – dla przyczep z hamulcem, lub 290 kg – dla przyczep bez hamulca.

Holowanie przyczepy wymaga zamontowania haka holowniczego o końcówce kulistej wraz ze wspornikiem w tylnej części samochodu.

Ze względu na bezpośredni wpływ wspornika i haka na bezpieczeństwo jazdy elementy te powinny być wykonane szczególnie starannie w odpowiednio wyposażonych warsztatach.

Z prawej tylnej (wystającej) strony wspornika powinien być przyspawany dodatkowy zaczep do połączenia samochodu z przyczepą za pomocą luźnej linki stalowej, stanowiącej zabezpieczenie przy ewentualnym zerwaniu się przyczepy z haka.

Gniazdo wtykowe zainstalowane przy każdym haku należy połączyć z instalacją elektryczną zgodnie z instrukcją montażu haka. W gniazdo to wkładana jest wtyczka z przewodami zasilającymi oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne przyczepy.

Nieodzownym warunkiem eksploatacji przyczepy kempingowej jest zamontowanie dwu lusterek bocznych na długich wysięgnikach o długości co najmniej 27…28 cm. Odpowiednie lusterka można wykonać z dostępnych w sklepach zwykłych lusterek przez dorobienie rurowego przedłużenia ramienia wraz z uchwytem. Lusterka te zamontować można na przedniej części drzwi i stosować tylko w czasie holowania bardzo szerokiej przyczepy kempingowej.

Należy zwrócić uwagę na mocowanie i wsporniki lusterek – by były odpowiednio solidne. Lusterko o dużej powierzchni na słabym mocowaniu drga w czasie jazdy i uniemożliwia prawidłową obserwację drogi za samochodem. Czytaj dalej Zaczep do holowania przyczepy

Dostosowanie foteli przednich dla osób wysokich

Dla bardzo wysokich osób tylne położenie fotela, na ostatnim rowku w prowadnicy może nie zapewniać wygodnej pozycji. Dla takich osób możliwe jest cofnięcie fotela przedniego poza ostatnie położenie. W tym celu należy:

– wymontować przedni fotel (np. kierowcy) z prowadnic i wyjąć z samochodu,

– ogranicznik tylny fotela należy zagiąć (uderzeniami młotka) do położenia poziomego. Takie zagięcie umożliwi cofnięcie fotela do tyłu, oczywiście po odblokowaniu fotela, ale fotel nie będzie ustalony w prowadnicach, [więcej w: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, wypożyczalnia samochodów gdańsk lotnisko, wypożyczalnia samochodów gdynia ] następnie należy wmontować fotel w prowadnice i ustalić jego właściwe położenie

Maksymalny wymiar, na jaki można cofnąć fotel po zagięciu ogranicznika jest zależny od typu zastosowanych pasów bezpieczeństwa. Czytaj dalej Dostosowanie foteli przednich dla osób wysokich

Zabezpieczenie antykorozyjne samochodu

Samochód 126P jest fabrycznie zabezpieczony przed korodującym działaniem różnych czynników (woda, substancje chemiczne itp.) oraz przed działaniem erozyjnym (np. we wnękach błotników, na krawędziach blach itp.).

Ze względu na stałe działanie tych czynników (których intensywność zależy od sposobu eksploatacji) – fabryczne zabezpieczenie jest czasowe i w przeciętnych warunkach krajowych wystarczające na co najmniej 1 rok. [patrz też: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, wypożyczalnia samochodów gdańsk lotnisko, wypożyczalnia samochodów gdynia ] Wykaz środków do konserwacji antykorozyjnej samochodu Fiat 126P:

–    oczyszczenie podwozia i nadwozia z korozji, wykonanie zaprawek lakierniczych lakierem podkładowym,

–    przeprowadzenie konserwacji wewnętrznych, zamkniętych profili nadwozia przez wtryskiwanie środka konserwującego do otworów rozmieszczonych w różnych punktach nadwozia,

–    przeprowadzenie konserwacji zewnętrznych, dolnych blach nadwozia i części podwozia za pomocą urządzeń natryskowych, z zastosowaniem preparatów o dużej lepkości (np. Bitex), a następnie suszenie warstwy antykorozyjnej,

–    zamontowanie kół i innych uprzednio zdjętych części.

Wskazane jest wykonanie pierwszej konserwacji po około 8 miesiącach od daty produkcji samochodu, a następnie co 1 rok. Czytaj dalej Zabezpieczenie antykorozyjne samochodu