Szczelność układu chłodzenia

Bardziej dokładnie szczelność układu chłodzenia można sprawdzić przyrządem MS 554, który dostarcza wytwórnia samochodów. Najpierw należy przewód przyrządu połączyć z wlewem. chłodnicy, a na przewód zbiornika wyrównawczego założyć zacisk. Pompką ręczna wytwarza się ciśnienie 80 kpa. Obniżanie się ciśnienia, widoczne na manometrze, świadczy o nieszczelności układu. Po  zdjęciu zacisku można sprawdzić prawidłowość działania zaworu w pokrywie zbiornika.

Nieszczelności układu chłodzenia, oprócz wycieku mogą być przyczyną niedomagań silnika. Dlatego też w razie zapalania się lampki kontrolnej, sygnalizującej nadmierną temperaturę cieczy chłodzącej, oraz w przypadku występowania przerywanej pracy gaźnika, należy odpowietrzyć układ chłodzenia. [przypisy: wypożyczalnia aut warszawa, wypożyczalnia przyczep warszawa, wypożyczalnia samochodów ]

Chłodnicę należy okresowo i systematycznie czyścić z zewnątrz. W tym celu najlepiej przemyć ją duzym strumieniem wody od strony komory silnika. Jest to przede wszystkim istotne w okresie letnim, kiedy to owady dostają się zarowno w szczeliny rdzenia chłodnicy jak i inne miejsca i wskutek tego zostaje znacznie zmniejszony dopływ powietrza. Nagromadzone w ten sposob zanieczyszczenia mogą spowodować przegrzanie oraz nawet uszkodzenie silnika.

Naciąg paska klinowego napędu wentylatora i alternatora reguluje się przez odchylenie alternatora względem osi jego zamocowania. W tym celu należy poluzować śruby, a następnie naciągnąć alternator w kierunku silnika i dokręcić śrubę. Napięcie paska należy sprawdzać i ewentualnie regulować co 5000 km. Prawidłowo napięty pasek powinien uginać się między alternatorem a wentylatorem 0 4,5…5,5 mm naciskany siłą ok. 100 N. Nowy pasek klinowy należy po 10-minutowej pracy silnika napiąć ponownie, a następnie po przejechaniu 2000 km.

Zbyt słabo napięty pasek klinowy ślizga się, co powoduje niedostateczną pracę alternatora i pompy cieczy chłodzącej. Zbyt mocno napięty pasek klinowy powoduje szybkie zużycie łożysk alternatora i pompy.

Powiązane tematy z artykułem: krotoski otomoto otomoto krotoski rowiński wajdemajer używane