Uszkodzenia akumulatora

Innym uszkodzeniem alternatora, powodującym brak ładowania akumulatora (sygnalizowane zapaleniem lampki kontrolnej) może być przebicie miedzy szczotkami. Aby to sprawdzić, należy połączyć dwa przewody z zaciskami akumulatora (w jednym z nich jest włączona szeregowo żarówka), a z drugiej strony końcówki przewodów — z wkrętami. Zapalenie się żarówki świadczy o przebiciu.

Przynajmniej co 10 tys. km należy zdjąć kopułkę rozdzielacza zapłonu, oczyścić jej styki, obejrzeć szczotkę węglową wraz ze sprężynką oraz sprawdzić stan i odstęp styków przerywacza. Styczki nie powinny mieć wżerów i zanieczyszczeń na swych powierzchniach. Podczas zwarcia powinny. [patrz też: wynajem samochodów gdańsk, samochody luksusowe, krotoski cichy otomoto ]

przylegać do siebie całą powierzchnią. Do czyszczenia styczek najlepiej nadaje się pilniczek korundowy. Odstęp między stykami, mierzony szczelinomierzem, powinien zawierać się w granicach 0,4…0,5 mm. Odstęp reguluje się przez odpowiednie przesunięcie styku nieruchomego wkrętem po zluzowaniu wkręta. Po dociśnięciu styku nieruchomego do dokręcić wkręt. Filcową wkładkę, znajdującą się pod palcem rozdzielacza, należy nasączyć 2…3 kroplami oleju silnikowego.

Po przebiegu 20 tys. km przerywacz zapłonu należy zwykle wymienić. Po takim samym przebiegu trzeba wymienić świece zapłonowe, bez względu na ich wygląd zewnętrzny.

Po przebiegu 50 tys. km należy wyjąć rozdzielacz zapłonu, rozebrać go, oczyścić wszystkie części i sprawdzić luz osiowy wałka. Jeżeli przekracza on 0,2 mm, rozdzielacz zapłonu trzeba wymienić.

Zapłon można ustawić we własnym zakresie według wskazówek podanych niżej lub w ASO przy użyciu lampy stroboskopowej. W samochodach produkowanych w początkowym okresie nacięcie do ustawienia zapłonu znajdowało się na kole pasowym, następnie przeniesiono je na koło zamachowe. W samochodach produkowanych do 1975 r. pokrywanie się znaku na kole zamachowym z linią na obudowie oznaczało kąt wyprzedzenia zapłonu oo

Powiązane tematy z artykułem: krotoski cichy otomoto samochody luksusowe stalmot