Obrotomierz

Prędkościomierz, w który wyposażone są wszystkie seryjnie produkowane samochody umożliwia kontrolę prędkości w czasie jazdy. Utrzymywanie silnika w optymalnym zakresie obrotów za pomocą prędkościomierza jest trudne. Dopiero zastosowanie obrotomierza, który wskazuje liczbę obrotów wału korbowego (w obr/min) umożliwia lepsze wykorzystanie charakterystyki silnika w każdych warunkach, co jest szczególnie ważne przy zmianie biegów w jeździe szybkiej. Przy hamowaniu biegami, zwłaszcza w górach, dzięki obrotomierzowi można nie przekraczać dopuszczalnych obrotów na każdym biegu. Dokładny obrotomierz ułatwia również regulację obrotów biegu jałowego silnika, sprawdzenie obrotów początku ładowania akumulatora oraz określenie poślizgów sprzęgła (przy niesprawnym sprzęgle po wyciśnięciu pedału gazu wzrost obrotów silnika jest nieproporcjonalnie szybszy niż wzrost prędkości jazdy, co łatwo zauważyć obserwując obrotomierz i prędkościomierz). [hasła pokrewne: wypożyczalnia samochodów katowice, wypożyczalnia samochodów lublin, Wypożyczalnia samochodów Rzeszów ]

Do samochodu 126P najlepiej zastosować obrotomierz elektroniczny np. typ MS-2 produkcji polskiej, który nie wymaga żadnych dodatkowych napędów, a tylko połączenia z instalacją elektryczną. Zasada działania takiego obrotomierza polega na skojarzeniu zależności liczby przerw przepływu prądu w uzwojeniu pierwotnym cewki zapłonowej i prędkości obrotowej wału korbowego silnika. Przerwy w uzwojeniu pierwotnym w formie impulsów są przekazywane do układu elektronicznego, który zasila wskaźnik z obrotową wskazówką. Ponieważ natężenie prądu stałego urządzenia elektronicznego jest proporcjonalne do liczby impulsów w uzwojeniu pierwotnym cewki zapłonowej, a więc i do liczby obrotów wału korbowego silnika, wskazania obrotomierza (po odpowiednim wyskalowaniu) są dokładnym odzwierciedleniem pracy silnika Obrotomierz MS-2 ma okrągłą obudowę o średnicy 80 mm zakres obrotów od 0 do 8000 obr/min oraz dwie wskazówki- białą wskazującą aktualne obroty wału korbowego i czerwoną, którą ustawia się na maksymalne obroty, jakich nie powinno się przekraczać.

Ponieważ obrotomierz MS-2 jest uniwersalny (i może być stosowany do silników 2-, 4-cylindrowych oraz dwusuwowych) przed zamontowaniem do samochodu należy go odpowiednio przystosować. W tym celu należy zdjąć tylną osłonę obrotomierza i na płytce z obwodami drukowanymi dokonać przełączeń dla silnika 2-cylindrowego, czterosuwowego, zgodnie z instrukcją załączoną do obrotomierza. Elektroniczny obrotomierz MS-2 nie wymaga w zasadzie obsługi i konserwacji. W wypadku przepalenia się żarówki oświetlającej skalę – żarówkę tę należy wymienić.

Powiązane tematy z artykułem: auto złom mystków autoryzowany serwis audi warszawa motostrada